Haziran, 2022

çar29Haz21:3023:30Yer kalmadı / Sold OutROBERTA GAMBARINI QUINTET21:30 - 23:30

Daha fazlası

Etkinlik detayları

29 Haziran Çarş / Jun. 2022 We (21:30-23:50) – scroll down for English

Roberta Gambarini (vo), Uraz Kıvaner (p), Önder Focan (g), Ozan Musluoğlu (b), Ferit Odman (d). 

On iki yaşında klarnet çalarak müziğe başlayan İtalyan müzisyen Roberta Gambarini, on yedi yaşında vokalist olarak İtalya’da konserler vermeye başladı. 1998 yılında New England Konservatuarı’ndan aldığı burs, Amerika’ya taşınmasını sağladı. Uluslararası Thelonious Monk Caz Vokal yarışmasında aldığı üçüncülük ödülü sayesinde ülkedeki cazcıların da dikkatini çekmeye başlamış oldu. Dokuz yaşındayken ailesi sayesinde Torino’da gittiği James Moody koserinden çok etkilenerek caza ilgi duymaya başlayan vokalistin, 2010 senesinde “So In Love” albümüyle Grammy Adaylığı ve Jazz Journalists Awards’da da “Yılın Kadın Vokalisti” ödülü var. Ünlü piyanist Hank Jones’un “Son 50 yılın en iyi vokalistlerinden biri” olarak adlandırdığı ve Down Beat dergisinin “Müthiş Yetenek” sıfatıyla adlandırdığı Gambarini, müzikal yolculuğunda Hank Jones, James Moody, Ron Carter, Herbie Hancock, Christian McBride, Jimmy Heath, Roy Hargrove, Gerald Clayton, Neil Swainson, George Mraz, Al Foster, Toots Thielemans, Jeff Hamilton gibi birçok usta müzisyenle çalışmış ve çalışmaya devam ediyor. Şimdiye kadar  7 albümü olan vokalist şu anda sahip olduklarını anne babasının müzik sevgisine ve James Moody’nin desteği ve hocalığına borçlu olduğunu belirtiyor. Yumuşak ve temiz vokali, vurucu ve etkileyici soloları ile caz, bebop, blues, pop, rock gibi birçok tarza hakimdir.

Giriş 150 TL

You will have options to choose a table if you come at 20:30 when the door opens.

Born and raised in Turin, Italy, to music-loving parents (who had actually first met at a jazz concert), Roberta Gambarini grew up listening to her father’s record collection constantly. Her first vocal inspiration was Louis Armstrong, but she soon discovered Ella FitzgeraldSarah VaughanCarmen McRae, and Billie Holiday, as well as blues artists like Mahalia Jackson and Bessie Smith. At age 12 she began playing the clarinet, but realizing the versatility and talents of her clear alto, she moved to voice, singing and performing in clubs by the time she was 17. The next year she decided to move to Milan to pursue her career more seriously, and a third-place finish at a national jazz radio competition brought her enough exposure to jump-start her career, sending her around Europe performing at festivals and with other artists, including Hammond organist Emmanuel Bex in 1997.

In 1998 Gambarini received a scholarship to study for two years at the New England Conservatory in Boston, and soon after arriving she competed, and eventually finished third, in the prestigious Thelonious Monk International Jazz Competition behind Teri Thornton and Jane Monheit. Though Gambarini did not receive a recording contract from this accomplishment (unlike Monheit), it did give her enough performing opportunities that she decided to leave Boston and move to New York, where she could focus better on her music and the scene. In 2006, after years of working and becoming a kind of cult favorite in the New York jazz world, though she was still rejected by every label she pitched her album to, Gambarini started Groovin’ High in order to release her American debut, Easy to Love. A collection of standards, the record impressed critics enough to garner the singer a Grammy nomination for Best Jazz Vocal Album, alongside Diana Krall and Nancy Wilson, among others.

Music Charge: 150 TL

Zaman

(çarşamba) 21:30 - 23:30

Bilet Bölümü / Ticket Section

Yer kalmadı / Sold Out

X
X