Kasım, 2019

sal12Kas21:30EUROPEAN JAZZ BAND21:30

Daha fazlası

Etkinlik detayları

12 Kasım Salı / Nov 2019 Tu (21:30-00:15) – scroll down for English

Achille Succi (as, bclt), Batu Şallıel (ts), Anke Helfrich (p), Volkan Topakoğlu (b), Ferit Odman (d).

Achille Suchi, Giornale della musica yazarı Bill Schoemaker tarafından önümüzdeki on yılda Avrupa’da takip edilmesi gereken müzisyenlerden biri olarak gösterirken Alias yazarı Mario Gamba ise onu ”İtalyan jazz’ının dahisi” olarak tanımlıyor. Modena’da 1971 yılında doğan Achille Succi müzik eğitimine kendi imkanları ile ders almaksızın başladı. Daha sonra kazandığı burslar ile Berklee, David Liebman ile dersler, Kopenhagen Rhythmic Konservatuarı, Siena Jazz gibi kurumlarda dersler aldı. Bugüne kadar sahne aldığı isimler arasında Uri Caine, Ralph Alessi, Sylvie Curvoisier, Steve Swell, Louis Sclavis, Ernst Rejseger, Pierre Dørge ve Franco D’Andrea gibi isimler yer alıyor. Kendisinin grup lideri olduğu ”Shiva’s Dance” ve ”Terra” albümlerinin dışında basçı Salvatore Maiore ile de ”Pequenas Flores do Inferno” isimli bir duo albümü var. Fabrizio Puglisi ve Alberto Capelli ile kurduğu ”Atman” isimli grup ile de iki albüm çıkarttı. Tuba sanatçısı Oren Marshall’ın da katılımıyla piyanist Christopher Culpo ile ”Fresh Frozen” isimli albümü çıkardılar. Şu anda Nonantola’da (Modena) ensemble dersleri veren sanatçı aynı zamanda farklı şehirlerde de dersler verip workshop’lar düzenliyor. 2001 yılından beri Siena Jazz workshop’larının eğitim görevlileri arasında yer alıyor. 2006 yılından beri ise Ferrara, Bologna ve Brescia Konservatuarları’nda klarnet ve doğaçlama teknikleri dersleri veriyor.

Giriş 50.-TL, Öğrenci: 35 TL

***

Anke Helfrich
Helfrich grew up in Windhoek, Namibia and Weinheim, Germany where she received piano lessons. After a national success at Jugend jazzt in 1987 she studied in Freiburg and in 1989 attended the Amsterdamse Hoogeschool for the Arts. During this time she undertook a scholarship in New York with Kenny Barron and Larry Goldings.

In 1996 Helfrich formed a trio with John Weidenmüller and Jochen Rückert, releasing their first album You’ll See in 2000 with guest Mark Turner. From 2002, she toured as a trio with Martin Gjakonovski and Dejan Terzic (jazz drummer).

From 1999 to 2004 Helfrich played in a quartet with Jürgen Seefelder.

Since 1999 she has lectured at the University of Music and Performing Arts in Mannheim, and since 2011 at Dr Hochs Conservatory in Frankfurt.

Achille Succi
Succi, has recently been singled out as “one of the European musicians to keep an eye on in the next ten years” (Bill Schoemaker, Giornale della musica, January 2010), while journalist Mario Gamba defines him as a “genius of italian Jazz” (Alias, March 20th, 2010). Born in Modena, Italy, in 1971, he began self-taught and later won several scholarships that gave him the chance to study in some of the most important schools and workshops in the world (Berklee, D.Liebman masterclasses, Kopenhagen Rhythmic conservatory, Siena Jazz). Achille Succi teaches music ensemble in Nonantola (Modena) and holds improvisation workshops and masterclasses in several Italian cities. Since 2001 he has been a faculty member of famous summer workshop Siena Jazz, and recently taught at the In.Jam masterclasses; since 2006 he also teaches clarinet and improvisation techniques at the Ferrara, Bologna and Brescia Conservatory.
They are going to play their compositions and  jazz standarts for Nardis Jazz Club’s audience.

Music Charge: 50.-TL

Zaman

(Salı) 21:30

X
X