16 Ekim / Oct. 22. AKBANK CAZ FESTİVALİ Frank Vignola & Vinny Raniolo

frank&vinny16 Ekim / Oct. 2012 Salı (21:30-00:30)
22. AKBANK CAZ FESTİVALİ
Frank Vignola & Vinny Raniolo

Frank Vignola (g), Vinny Raniolo (g).
Frank Vignola müzik dünyasının en sıradışı gitaristlerinden biri. Virtüözitesi onu dünyanın en önemli müzisyenlerinin tercihi yaptı. Ringo Starr, Madonna, Donald Fagen, Wynton Marsalis, Tommy Emmanuel, Mark O’Connor, the Boston Pops, the New York Popos ve Vignola’yı Wall Street Journal’a verdiği en beğendiği beş gitaristin olduğu listeye yazan Les Paul onunla çalışmış isimlerden bazıları. Gitaristin enstrümanına olan inanılmaz hakimiyetinden dolayı New York Times onu ‘Gitarın en önemli yıldızlarından biri’ olarak tanıttı.

26 yaşındaki gitarist Vinny Raniolo genç yaşına rağmen dünyanın en önemli sahnelerinde çalmış bir isim. Müzisyen, eğitmen ve aranjör olarak kariyerine devam eden gitarist, Bucky Pizzarelli, Tommy Emmanuel, Tony Trishka, Matt Flinner, Ken Peplowski gibi isimlerle albümlerde yer adı. Eğitim konusunda da deneyimli olan Vinny, Bowling Green University, Kent State University ve Asiago Music Conservatory’de dersler verdi.
Giriş: 35 TL

BİLETİX’DE SAYILI MİKTARDA BİLET SATILACAKTIR. LÜTFEN REZERVASYON İÇİN KULÜBÜ ARAYINIZ.

“A limited number of tickets will be sold at Biletix as well. Please contact Nardis for reservations.”

***

Frank Vignola is one of the most extraordinary guitarists performing before the public today. His stunning virtuosity has made him the guitarist of choice for many of the world’s top musicians, including Ringo Starr, Madonna, Donald Fagen, Wynton Marsalis, Tommy Emmanuel, Mark O Connor , the Boston Pops, the New York Pops, and guitar legend Les Paul, who named Vignola to his “Five Most Admired Guitarists List” for the Wall Street Journal. Vignola’s jaw-dropping technique explains why the New York Times deemed him “one of the brightest…stars of the guitar”.

At age 26, Vinny Raniolo has already performed at some of the top venues in the world with his music. Vinny is dedicated to his career as a professional touring musician, studio musician, educator, and arranger. Vinny has been on numerous recordings with Bucky Pizzarelli, Tommy Emmanuel, Tony Trishka, Matt Flinner, Ken Peplowski to name a few. Vinny is also an experienced educator and has taught classes at Bowling Green University, Kent State University, Asiago Music Conservatory, and others.

http://www.youtube.com/watch?v=fpYCFWX-WwM

Music Charge: 35.-TL

Yorumunuzu bırakın

You must be logged in to post a comment.