13. Nardis Genç Caz Vokal Yarışması

Amaç ve Konu

jazzvocal13. Nardis Genç Caz Vokal Yarışmasının canlı final seçmeleri Yapı
Kredi Play desteği ile Nardis’te yapıldı. Bu yılın
adaylarının sahneye çıkmasından önce geçen senenin yüksek oy alan vokalisti olan İpek Ektaş’dan bir şarkı dinledik.

Piyanoda Kaan Bıyıkoğlu, basta Kağan Yıldız, davulda Ekin
Cengizkan’dan oluşan house band eşliğinde 12 yarışmacı ikişer adet şarkıyı canlı olarak seslendirdi. Canlı performansların bitiminden sonra jüri değerlendirmeleri için 45 dakika ara verildi.

Gecede sahne alan isimler sahneye çıkış sırası ile aşağıdaki gibidir.

Meriç Çalışan
Ceren Toksöz
Cansu Doğan
Seçil Metin
Naz Gazaz
Özge Saydam
Seda Erciyes
Ceren Temel
Melisa Karakurt
İpek Göztepe
Pelin Güneş
Tuğçe Sarıçıyıl

Yarışma ödülleri bu yıl şu şekilde dağıtıldı;

Ceren Temel – 6-8 Nisan Riga’daki Jazz Stage Yarışmasına
Can Ercan – Riga Jazz Stage’deki “Genç Gitarist” Yarışmasına
İpek Göztepe – Temmuz 2017 Polonya Pulawy’deki jazz workshop’a
Pelin Güneş – Haziran ayında 1 hafta 2 kişilik KUŞADASI SEALIGHT Otelinde tatile
Meriç Çalışan – İstanbul Caz Festivali ve Nardis Jazz Club’da sahne almaya
Naz Gazaz – Nardis Jazz Club sahnesinde konser vermeye
Pelin Güneş – NTV Radyo Hakan Tüfekçi ile program yapmaya
Seda Erciyes – Açık Radyo Başak Yavuz ile program yapmaya
Özge Saydam ve Ceren Toksöz Sibel Köse’den özel burs hakkı kazandılar.

Nardis Jazz Club, 2005 yılından bu yana düzenlenen “Genç Caz Vokal Yarışması” Türkiye’nin her köşesinden caz müziğine gönül vermiş genç yeteneklerin uluslararası caz platformlarına taşınmasını hedefliyor. Nardis Genç Caz Vokal Yarışması, hem caz vokallerine sahnesini açıyor, hem de Türkiye’de caz müziğinin ve bilincinin gelişmesine katkı sağlıyor.

Geçen yıllarda Nardis’in yarışmasına katılan genç yetenekler,
başarılarını, Avrupa ve ABD’nin saygın müzik okullarından eğitim bursu kazanarak ve çeşitli festivallerde önemli ödüller alarak pekiştirdi.

Jüri Üyelerimiz;
Başak Yavuz / Müzisyen, Bahçeşehir Ü. Caz Vokal ÖG
Ece Göksu / Müzisyen
Engin Gencer / Tonmaister
Eray Aytimur / Jazz Dergisi
Eren Noyan / Badau
Hakan Tüfekçi / NTV Radyo
Harun İzer / IKSV Caz Fest Dir. Yrd.
Kanat Atkaya / Hürriyet Gazetesi
Önder Focan / Müzisyen
Sibel Köse / Müzisyen

***

Nardis Jazz Club tarafından düzenlenen “Genç Caz Vokal” yarışmasının amacı, Türkiye’de amatör veya profesyonel olarak müzikle uğraşan gençlerin, caz vokal alanında gelişme göstererek seslerini duyurmalarında yardımcı olmak, uluslararası sahnelerde yer almalarını sağlamak, teşvik etmektir.

1 Mart 2017 tarihinde Nardis Jazz Club’deki canlı final değerlendirmesinden sonra;

 • 1 yarışmacı 6- 8 Nisan 2017 tarihlerinde Letonya’nın başkenti Riga’da yapılacak olan “Jazz Stage” (http://www.rigajazz.lv/en/) yarışmaya,
 • 1 yarışmacı Temmuz ayı içinde yapılacak olan “İstanbul Caz Festivali” kapsamında uygun bulunan bir sahnede yer almaya,
 • 1 yarışmacı ise yine Temmuz ayında Polonya’nın Pulawy kentindeki Jazz Vocal Workshop’a katılmaya hak kazanacaktır.
 • Yarışma sonunda daha sonra açıklanacak mansiyon ödüller de verilecektir.

Seçim

“Genç Caz Vokal” Seçmelerine katılacak müzisyenler bu şartnamede belirtildiği şekilde Nardis Jazz Club’a başvurmaları gereklidir. Değerlendirmeler bu başvurular üzerinden iki aşamalı bir seçim sonucunda yapılacaktır. İlk aşamada gönderilen başvurular arasından seçici kurul tarafından belirlenenler, ikinci aşamadaki performans secmelerine çağırılacaktır. Halka açık olarak yapılacak ve adayların canlı performanslarından oluşan değerlendirme konseri sonrasında seçici kurul tarafından başarılı bulunan şarkıcılardan biri Nisan ayında Riga’daki yarışmaya, biri diğerleri ise Temmuz ayında İstanbul Caz Festivali ve Pulawy’deki etkinliklere katılmaya hak kazanacaktırlar.

Seçmelere Katılma Koşulları

 1. Müzisyenlerin 1 Ocak 2017 tarihi itibari ile 30 yaşından büyük olmamaları,
 2. Adayların Türk vatandaşı olması,
 3. Başvuru dosyalarının ve demo kayıtlarının en geç 18 Şubat 2017 Cumartesi akşamına kadar  Nardis Jazz Club’a e -posta (focan@nardisjazz.com) iletilmesi gerekmektedir.
 4. Adayların başvuru dosyasında
  • Demo mp3 olarak gönderilmelidir; [Bu demoda caz olarak nitelendirilebilecek 3 değişik stilde (swing, latin, blues, funk vb) parçaya yer verilecektir.]
  • Kısa özgeçmiş ve  telefon ve email adresleri mutlaka bulunmalıdır.
Başvuruda bulunan tüm adaylar bu şartnamedeki hükümleri bütünüyle kabul etmiş sayılırlar.
Gönderilen başvuru dosyaları ve demo kayıtları iade edilmeyecektir.

Sunulacak Demolarda Aranan Özellikler

 1. Seçmelerde sadece klasik / çağdaş caz ve alt disiplinleri, blues, blues ve caz etkileşimli güncel türler (örneğin; caz-fusion, caz-rock, caz funk, soul, acid-caz, latin caz, pop-caz, groove, electronic caz, urban, r&b, caz-blues v.b.) alanındaki başvurular değerlendirilecektir. Caz ve türevleri dışında kalan başvurular değerlendirmeye alınmayacaktır.
 2. Demolar, ön elemeler ve finalde seslendirilecek repertuvar, adayların kendi özgün besteleri veya mevcut eserlerin yeniden yorumlamalarından oluşabilir.
 3. Sunulacak demonun MP3 formatında olması şarttır.
 4. Demo kayıtları 3 parçadan oluşmalıdır.

Demoların değerlendirilmesinde kayıt kalitesi bir seçme kriteri olmadığı için kayıtların profesyonel bir stüdyoda yapılması şart değildir. Çalınan eserlerin ve enstrümanların anlaşılabilir seviyede duyulması yeterli olacaktır.

Seçici Kurul

jüri1
jüri2
Nardis Jazz Club, herhangi bir Seçici Kurul üyesinin üyelikten vazgeçmesi veya kurul faaliyetlerine katılamaması halinde seçeceği başka bir kişiyi seçici kurul üyesi olarak atayabilir.

Değerlendirme

 1. Başvuru için son tarih 18 Şubat 2017 Cumartesi günüdür.
 2. 18 Şubat’a kadar başvurularını yapmış olan müzisyen ve toplulukların demo kayıtları Seçici Kurul tarafından dinlenecek ve seçici kurul üyelerinin her bir grup için yapacağı değerlendirmenin ortalaması alınarak en başarılı bulunan on başvuru değerlendirme konserine çağırılacaktır. Bu çağrı ile ilgili açıklama Nardis’in web sitesinden yayınlanacak ve ilgili katılımcılara doğrudan bildirilecektir.
 3. Değerlendirme konseri, 1 Mart 2017 Çarşamba günü Nardis Jazz Club’da dinleyicilere açık olarak gerçekleştirilecektir. Değerlendirme konserine çağırılan vokalistler kulübün belirleyeceği trio eşliğinde kendi seçtikleri iki parçayı dinleyiciler ve seçici kurul önünde seslendireceklerdir. Sahne alma sırası kura ile belirlenecektir.
 4. Değerlendirme konserini takiben seçici kurul “Genç Caz Vokal” konserlerine katılmaya hak kazanan finalistleri seçecek ve açıklayacaktır.

Konserler

 • 1 vokalist yarışmacı 6-8 Nisan tarihlerinde Letonya’nın başkenti Riga’da yapılacak olan “Jazz Voices” (http://www.rigajazz.lv/en/), jürinin belirleyeceği bir gitarist de aynı yarışmaya enstrümantalist gönderilecektir.
 • 1 yarışmacı Temmuz ayı içinde yapılacak olan “İstanbul Caz Festivali” kapsamında uygun bulunan bir sahnede yer almaya,
 • 1 yarışmacı ise yine Temmuz ayında Polonya’nın Pulawy kentindeki Jazz Vocal Workshop’a katılmaya hak kazanacaktır.

Yarışmacılarının tüm yol masrafları Polonya Pulawy hariç, Yapı Kredi Bankası, konaklama Nardis Jazz Club tarafından karşılanacaktır. Pasaport ve vize işlemleri katılımcıya aittir.

Teknik İhtiyaçlar

Vokalistlere yarışma öncesi belirlenecek bir saatte Nardis’te kendilerine çalacak grup ile prova yapma imkanı sağlanacaktır. İstanbul dışından katılacak olanlar ulaşım ve konaklama masraflarından kendileri sorumludurlar.

İletişim Bilgileri

Nardis Jazz Club

Galata Kulesi Sokak No. 8

Kuledibi- İstanbul

0212-2446327

www.nardisjazz.com

focan@nardisjazz.com

Facebook Yorumları

X